SRC BELGESİ KALKIYOR MU?

Son günlerde src belgesi kalktı mı, artık src istenmeyecek mi şeklinde haberler duymaktayız. Peki, src belgesi gerçekten kalktı mı? İşte bu sorunun yanıtını aşağıda sizlere vermeye çalışacağız.

Src belgesi bilindiği gibi ülkemizde 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanununa göre düzenlenmiş ve ticari amaç ile eşya, kargo ve yolcu taşıyan tüm araç sürücülerinin alması gereken bir belge türüdür.

Src belgesi kartları önceden Gazi Üniversitesi tarafından basılarak src sahiplerine kargo yolu ile gönderilirdi. Bu src kart uygulaması kaldırılmış ifadesi yanlıştır, doğrusu ise 2018 yılı itibari ile src kartının yerine barkotlu src uygulaması getirilmiştir. Src kartı yerine artık src belgeleri e-devlet kapısından barkotlu src çıktısı alınıyor. Yol denetimleri yapan, trafik polisleri, jandarma ve diğer yol denetim ekipleri artık sizden src kartı yerine barkotlu src çıktısı istiyor. Zaten sorgulama esnasında sizden bir evrak istemesine de gerek yok, çünkü sistemden sorgulama yaptıklarında src belgesiniz olup olmadığını saniyeler içerisinde tespit edebiliyorlar. Bu sebepten dolayı src belgesi kalkmamış, src kartları kalmıştır.

Önemli Uyarı!

Src belgesi kalktı ya da src artık istenmiyor haberlerine lütfen itibar etmeyiniz. Çünkü src belgesi kanunen istenilen bir belge niteliğini taşıyor. Bir kaza ya da denetimler esnasında sizden bu belge istenildiğinde ibraz edemezseniz mağduriyet yaşayabilirsiniz. Bu yüzden src kalkıyor gibi asılsız haberlerle src siz yola çıkmayınız.